رئیس كل دادگستری استان تهران:

جایگاه و پیگیری های گزارشگران فساد و سوت زنان مبنای شرعی و قانونی دارد

جایگاه و پیگیری های گزارشگران فساد و سوت زنان مبنای شرعی و قانونی دارد

رییس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه جایگاه و پیگیری های سمن ها، گزارشگران فساد و سوت زنان مبنای شرعی و قانونی دارد، اظهار داشت: اگر گروههای مطالبه گر واقعا بطور هدفمند، سازماندهی شده و پیگیر و پای کار باشند و در عین حال از حمایت های قانونی برخوردار باشند، می توانند در عرصه پیشگیری بسیار اثرگذار عمل کنند.


به گزارش سیاسی به نقل از دادگستری کل استان تهران، در امتداد گسترش تعاملات و همکاریهای دستگاه قضایی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر و افزایش حمایت های قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر، حجت الاسلام والمسلمین سید علی خان محمدی معاون اجتماعی و مطالبه گری و سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، علی شیرازی مشاور اجرائی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و معاون اجتماعی و مطالبه گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران، امیر یوسف زاد مدیر پیگیری های ویژه معاونت اجتماعی و مطالبه گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با حضور در دادگستری کل استان تهران با علی القاصی مهر رییس کل دادگستری استان تهران ملاقات و گفتگو کردند.
علی القاصی مهر در این دیدار با گرامیداشت اعیاد گذشته و پیش رو دفاع مقدس را آموزشگاه عملی از جهاد، شهادت و ارائه تصویر واقعی از حماسه دانست و اظهار داشت: در آن ایام، روستایی، شهری، کارگر، کارمند و هر کسی در هر کوی و برزن در حد توان خود ادای دین و وظیفه می کرد و همگان در امتداد مسیری حرکت می کردند که امام (ره) می فرمود؛ چونکه حرف، راه، کلام و مسیر امام (ره) به نحوی بود که همه مردم و آحاد ملت نسبت به آن بعنوان یک امر تکلیفی، وظیفه عبادی، فردی و اجتماعی مقید بودند.
رئیس کل دادگستری استان تهران اشاره کرد: با وجود همه فشارها و دشمنی های شرق و غرب و تمام ظرفیت ها و امکاناتی که دشمن برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایجاد کرد، نتیجه آن تا به امروز، پیروزی جمهوی اسلامی در این راه دشوار و پرپیچ و خم شده است.
وی با اشاره به نقش اعتقادات و باورهای دینی در پیروزی های ملت ایران اسلامی در مقاطع مختلف تاریخی اظهار نمود: علت موفقیت در آن مقطع خطیر، ریشه در اعتقادات و باورهای دینی مردم دارد و بنا بر این انقلاب اسلامی، یک انقلاب فرهنگی و اعتقادی شمرده می شود.
القاصی مهر با اعلان اینکه در اوایل انقلاب نیز مشکلات اقتصادی کم نبود، اظهار داشت: خیلی از امکانات و ظرفیت هایی که هم اکنون وجود دارد در آن زمان اساسا وجود نداشت و اصل و مبنای همه افراد جامعه اعتقادات و رویکرد دینی بود امروز نیز برای برون رفت از مسائل و مشکلاتی که بر زندگی ها سایه انداخته است، باید به همان رویکرد انقلابی و فضای معنوی اوایل انقلاب بازگردیم.
رئیس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه متاسفانه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما گرفتار انفعال شده است، اظهار داشت: بنظر می رسد که اهتمام و حساسیت ها در انجام این فریضه کم شده و آثار و عوارض آن ناهنجاری ها، لطمه ها و گرفتاری هایی است که در جامعه با آنها مواجه هستیم.
وی مطالبه گری آحاد جامعه را ضرورتی برای برون رفت از لطمه ها، ناهنجاری ها و انحرافات در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دانست و عنوان کرد: نیاز داریم که باورهای دینی و اعتقادات خودرا تقویت نماییم و با ایجاد تغییر در رویکرد های فعلی اقدام کنیم؛ این مساله میسر نخواهد شد مگر با مطالبه گری آحاد جامعه.
القاصی مهر با تاکید بر لزوم مسئولیت سازی افراد در مقابل یکدیگر عنوان کرد: فریضه امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک وظیفه همگانی و تکلیفی است که آحاد جامعه در مقابل یکدیگر دارند؛ پس باید اراده جمعی و اهتمام عمومی در قبال مشکلات و مسائل جامعه ایجاد نماییم و اهتمام نماییم پشتوانه عمومی و اراده اجتماعی را برای پیش برد این اهداف فراهم نماییم.
رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر این که اگر در جامعه هر کسی نسبت به وظیفه و مسئولیت خود پاسخ گو نباشد، خروجی آن هرج و مرج و فساد، ناهنجاری ها و کج روی خواهد بود، اظهار نمود: علت اصلی همه مسائل و مشکلات ما در زمینه ناهنجاری ها، انحرافات و بزهکاری ها ترک فریضه امر به معروف و نهی از منکر است؛ چونکه اگر همه، خودرا در قبال یکدیگر و جامعه مسئول بدانند و در مقام رفع مشکلات برآیند، اساسا این مسائل حل می شود.
وی ورود گروههای مطالبه گر در زمینه های مختلف و در قالب ها و اشکال مختلف را مصداقی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر دانست که در قالب «گزارشگری فساد» بروز و ظهور پیدا می کند.
القاصی مهر اشاره کرد: زمانی که جریان فسادی در یک نهاد و دستگاه شکل می گیرد و به وجود می آید، انتظار جامعه این است که فردی که خیانت کرده و به بیت المال دست درازی کرده نسبت به اقدامات خود پاسخ گو باشد.
رئیس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه معنای پیشگیری فرهنگی و اجتماعی همان فریضه امر به معروف و نهی از منکر است، اظهار نمود: جامعه خود باید به میدان بیاید و از لطمه ها و انحرافات پیشگیری کند؛ دراین زمینه ضرورت دارد تا افراد نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت داشته باشند.
وی افزود: اگر گروههای مطالبه گر واقعا بطور هدفمند، سازماندهی شده و پیگیر باشند و در عین حال از حمایت های قانونی برخوردار باشند، می توانند در عرصه پیشگیری بسیار اثرگذار عمل کنند.
القاصی مهر اظهار داشت: گروههای مطالبه گر در بطن و بدنه جامعه قرار دارند و در فضای کسب وکار و داد و ستد جامعه و مردم هستند؛ بنا بر این ممکنست بیشتر با لطمه ها و مسائل مختلف مواجه شوند؛ پس جایگاه و پیگیری های سمن ها، گزارشگران فساد و سوت زنان مبنای شرعی و قانونی دارد و جایگاه آنها بر طبق این مبنا است که همه در جامعه ای که در آن زندگی می نماییم، مسئول هستیم.
رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر این که فریضه امر به معروف و نهی از منکر فقط معطوف به موضوع حجاب و یا موضوعات خاص فرهنگی نیست، اظهار نمود: در همه بخش ها و حوزه ها اگر بررسی ها دقیق، هوشمند، با اطلاع و نیت و انگیزه اصلاح باشد، حتما می تواند مفید و موثر واقع شود و از بسیاری از مشکلاتی که ممکنست در آینده رقم بخورد، پیشگیری کند و از جانب دیگر دستگاهها و نهادهای مسئول را نیز پاسخگو قرار دهد.
وی با اشاره به حمایت دستگاه قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر اشاره کرد: قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر این تکلیف را برای دستگاه قضایی پیش بینی کرده و شعب ویژه ای برای رسیدگی ویژه و تخصصی دراین زمینه در نظر گرفته شده است.
القاصی مهر در بخش پایانی سخنان خود اظهار نمود: هم اکنون در ستاد امر به معروف و نهی از منکر شخصیت ارزشمندی همچون آیت الله صدیقی هستند که خود عضوی از شورای عالی قوه قضاییه محسوب می شوند و سالهای سال در دستگاه قضایی مسئولیت داشتند و بعنوان چهره ای فرهنگی، شخصیتی کاملا متدین، در عین حال دلسوز و محب اهل بیت(ع) شناخته می شوند؛ پس حضور ایشان در ستاد امر به معروف و نهی از منکر می تواند احساس مسئولیت را در بین مردم و مسئولان ایجاد و تقویت کند.1400/11/27
19:56:55
5.0 / 5
968
تگهای خبر: آموزش , ایران , تخصص , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل