ناگفته هایی از زندگی و شهادت شهید ایرلو در گفت و گوی سیاسی با فرزند شهید:

حاضر به مبادله پدرم با فرماندهان سعودی نشدیم

حاضر به مبادله پدرم با فرماندهان سعودی نشدیم

به گزارش سیاسی فاطمه ایرلو اظهار داشت: همانطور که می دانید آل سعود از خروج پدر ممانعت کرده و شرط و شروطی در خصوص مبادله پدرم با فرماندهان سعودی مطرح بود وقتی این مطالب به گوش خانواده رسید همه همچون مادرم با آن مخالفت کرده و گفتند ما راضی نیستیم که با این اقدام خسارتی به جبهه مقاومت وارد شود و رنج دوری را متحمل شدیم.


گروه پرونده ویژه مریم عاقلی: «شیرمردی که زخم و جراحت های بسیار جبهه های جنگ، او را از مسیر تلاش و کوشش در جهت اعتلای کلمه ا... بازنداشت و در مقطعی دیگر از حیات خویش، دلیرانه دل به دریای خطر زد و در جبهه دیپلماسی به یاری مظلومان شتافت. او که شهادتش مانند مقاومتش رسواکننده اسلام آمریکایی و جریان های ساخته و پرداخته صهیونیسم بین الملل و مظلومیتش باطل السحر ادعاهای دروغین حمایت آنان از حقوق بشر شد.» این قسمتی از پیام تسلیت وزارت دفاع برای سفیر مجاهدی بود که شبانه روز عمر خودرا وقف مردم بی پناه یمنی کرده بود و روزی نبود که خودرا از عسرت و سختی آنها جدا کند.
صبح آخرین روز پاییز یعنی ۳۰ آذر، خبر شهادت حاج حسن ایرلو، سفیر ایران در کشور یمن منتشر گردید. شهیدی در ظاهر گم نام که خبر شهادت، او را از غربت درآورد و با پیام رهبر انقلاب همه فهمیدیم چه کسی را از دست داده ایم. رهبری در پیام تسلیت خود نوشته بودند که «پرونده افتخارآمیز او مجموعه ای از مجاهدات سیاسی و کوشش های دیپلماسی و تحرک اجتماعی است. دو برادر وی قبل از او به فیض شهادت رسیده اند. رحمت خدا بر این برادر جهادگر و خاندان صبور و بصیر و فداکارش باد.»
شهید حسن ایرلو، سفیر ایران در یمن با مبتلاشدن به ویروس کرونا و کارشکنی در رسیدن زودتر به وطن به شهادت رسید. این شهید، کارشناس ارشد حوزه عربی و مسؤول میز یمن در وزارت خارجه بعد از شروع جنگ در این کشور از سال ۲۰۱۵ و هماهنگ کننده کمک های انسان دوستانه ایران به یمن پس از جنگ بود.
شهید ایرلو همین طور معاون دستیار ویژه وزیر خارجه در امور یمن در سالهای ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ و نهایتاً سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور از تاریخ ۶ آبان ۹۹ بود. به مناسبت چهلمین روز شهادت این مجاهد سفیر با فاطمه ایرلو (دختر شهید) گفت و گو کرده ایم که مشروح آن در ادامه می آید:
*** حاضر به مبادله پدرم با فرماندهان سعودی نشدیم
حضرت آقا شهیدی ایرلو را مجموعه از کوشش های دیپلماتیک و مجاهدت های سیاسی دانستند درباب شرایط ناظر بر توصیفات معظم له و شکل گیری شخصیت چند بعدی شهید توضیح دهید که اینگونه مورد تجلیل مقام معظم رهبری واقع شد.
فاطمه ایرلو: پدرم از ۴۲ سال پیش تا لحظه شهادت مستمرا در خدمت نظام و انقلاب بودند، ایشان سال ۲۰۱۵ مشاور ویژه وزیر امور خارجه در امور یمن، مسئول میز یمن در وزارت امور خارجه و هماهنگ کننده ارسال کمک های انسان دوستانه ایران به یمن بودند تا این که بعدها بعنوان سفیر این کشور فعالیت کردند.


مجاهدت ۴۲ ساله ایشان در میدان جهاد و سیاست دلیل اصلی است که حضرت آقا در اطلاعیه ای که به مناسبت شهادت پدرم صادر فرمودند چند بار از کلمه مجاهد استفاده کنند ایشان از خانواده شهید نیز با عنوان صبور و بصیر یاد کردند که آن نیز به سبب ایام بیماری ایشان بود همانطور که می دانید آل سعود از خروج پدر ممانعت کرده و شرط و شروطی در خصوص مبادله پدرم با فرماندهان سعودی مطرح بود وقتی این مطالب به گوش خانواده رسید همه همچون مادرم با آن مخالفت کرده و گفتند ما راضی نیستیم که با این اقدام خسارتی به جبهه مقاومت وارد شود و رنج دوری را متحمل شدیم.
فعالیت های جهاد گرانه پدرم به دهه ۶۰ بر می گردد شهید ایرلو به سوریه، لبنان، بوسنی، یمن و عراق رفتند و همیشه حساس ترین ماموریت ها را انتخاب می کردند، پذیرش ماموریت در سفارت یمن آن هم در حالت فوق العاده ای که آن کشور از نظر تحریم و محاصره داشت بسیار خطرناک بود اما با این وجود پدرم بعد از امضای استوارنامه در سال ۹۷ بسیار خوشحال بودند و ما اصلا نتوانستیم نگرانی خودرا برای این مسئولیت خطیر مطرح نماییم. مادرم میگوید وقتی برق چشمان شهید ایرلو را برای خدمت به مظلوم ترین مردم دیدم حتی نتوانستم نگرانی خودم را اعلام کنم.
** پدرم مانند خود یمنی ها گرفتار سوء تغذیه شدید شد
اطلاعات شما درباب یمن در چه حدی بود و فضایی که شهید ایرلو از یمن ترسیم می کردند چقدر با تصاویر شما تفاوت داشت؟
فاطمه ایرلو: پدرم تسلط زیادی به اوضاعی یمن داشت تا حدی که به همه آداب رسوم و لهجه روستاهای مناطق مختلف یمن نیز تسلط داشت اما با وجود این همه آگاهی وقتی که به انجا رفتند متوجه شدند که اوضاع بسیار وخیم است و مردم تحت شدیدترین تحریم ها و محاصره ها هستند پزشکان نیز بعد از انجام آزمایش های مختلف بر روی پدرم متوجه این مطلب شده و عنوان کردند که وی گرفتار سوء تغذیه شده و هیچ ویتامینی به بدنشان نرسیده است حتی در یمن دارویی نیز برای درمان پدرم وجود نداشت دقیقا مانند تصاویری که از بچه های یمنی در رسانه ها وجود دارد.
این مطلب را در نظر بگیرید که ایشان بعنوان یک دیپلمات در آن کشور حضور داشتند و این اتفاق برایشان افتاده بود چه برسد به مردمی که تحت محاصره و تحریم همه جانبه هستند.


** پدرم جز نیروهای اصلی عملیات در زمان تخلیه منافقان از پادگان اشرف بود
به حضور شهید ایرلو در لبنان اشاره کردید، ایشان در اوایل دهه ۶۰ با حاج احمد متوسلیان هم برای سفر به لبنان مراوده داشتند؟
فاطمه ایرلو: حضور پدرم در لبنان مصادف با همان روزهایی است که حاج احمد از جانب سپاه به لبنان رفته بودند همانطور که سید حسن نصرالله در دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی عنوان کردند پدرم یکی از موسسان و جزء ۵۳ نفری بودند که با حاج احمد متوسلیان به لبنان رفته و جهاد را شروع کردند و در سالهای دفاع مقدس نیز به اتفاق برادرانشان به جبهه عازم شدند.
البته خیلی از اقدامات مجاهدانه پدرم به سبب ملاحظات امنیتی مطرح نشده و حتی ما نیز از آن غافل هستیم تا حدی که بعد از شهادتشان متوجه شدیم که شهید ایرلو در زمان تخلیه منافقان از پادگان اشرف جز نیروهای اصلی عملیات بود.


پدرتان سالها در سوریه و لبنان همرزم حاج قاسم سلیمانی بودند درباره رفاقت شهید با سردار سلیمانی برایمان بگویید.
عمو حسینم - که در جنگ به شهادت رسید - از همرزمان حاج قاسم بودند و آشنایی شان به آن ایام بر می گردد بعدها نیز رفاقت صمیمانه ای با یکدیگر داشتند پدرم از شنیدن خبر شهادت سردار سلیمانی بسیار منقلب شد است و تا مدت های مدیدی ناراحت بودند تا حدی که ما هم متوجه این اندوهشان می شدیم البته حاج قاسم پیش از رفتن بابا به یمن بشارت شهادت ایشان را به مادرم داده بودند.
یکی از خاطراتی که از آن ایام دارم مربوط به جلسه ای در وزارت امور خارجه می شود که سردار سلیمانی وقتی پدرم را می بینند از لفظ سفیر کبیر بهره برده و میگویند سفیر کبیر ما چطور است؟
چقدر حضور شهید ایرلو را در کنارتان احساس می کردید؟ عدم حضور پدر در منزل بخصوص پس از جنگ چگونه جبران می شد؟
پدرم به ندرت در خانه بود روزی هم که در منزل بودند تمام ذهنشان درگیر امورات مربوط به کار بود خصوصاً از سال ۲۰۱۵ دو شب یک دفعه آن هم زمانی بسیار کوتاه استراحت می کردند وقتی برادرم این خستگی را می دید از ایشان می خواست در منزل بمانند و کمی استراحت کند که در جواب می اظهار داشت: نمی توانم ببینم بچه های یمن تحت محاصره و جنگ باشند و من در آرامش بخوابم در حالی که آنها آرامش ندارند.
با توجه به دیدگاه های پدرتان تحلیل شما از احیای رابطه ایران عربستان و بازگشایی سفارت عربستان در ایران چیست؟
پدرم اعتقاد داشت که دشمنان اصلی ملت ایران آمریکا و اسرائیل هستند و آنها دوست دارند مارا با همسایگانمان درگیر کنند پس ما نباید در این دام افتاده و با ترکیه، عربستان، افغانستان و سایر کشورهای همجوار گرفتار اختلاف شویم بطورمثال بعد از انتقادهای عمومی در خصوص حضور سران طالبان در ایران پدرم می اظهار داشت که امنیت مرزهای ما بیست سال توسط طالبان شده است و نباید این رابطه مبتلا به اختلال شود.
وزارت خزانه داری آمریکا سال قبل شهید ایرلو را جز فهرست تحریم خود قرار دادند نظر ایشان درباره این اقدام چه بود؟
پدرم بعد از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدند و گفتند: ببینید چقدر راه ما درست است که دشمن هم از راهی که رفته ایم ترسیده و مارا تحریم می کند.


چگونه از بیماری پدرتان باخبر شدید؟
بابا ۸ آذرماه ۱۴۰۰ با ما تماس گرفته و گفتند که حالشان خیلی بد است ما نیز با توجه به این که ایشان جانباز شیمیایی هستند فکر کردیم که یا سرماخورده یا این که کرونا گرفته است فردای آن روز باردیگر تماس گرفتند و خبر دادند که حالشان رو به وخامت است اینجا بود که نگران شدیم برای اینکه سابقه نداشت که پدرم انقدر بی تاب باشد چونکه همیشه حتی در مواقع بیماری نیز سر کار می رفت تا اینکه چهاردهم آذر ماه در بیمارستانی در صنعاء بستری شده و بیستم آذر ماه باخبر شدیم که مشکلشان جدی شده و چندین بار احیا شده اند موضوع را با امیرعبداللهیان در بین گذاشتم و گفتم که ما عکس و فیلمی از احوالات پدرم نداریم و می خواهیم بابا را ببینیم ایشان هم گفتند که آل سعود با انتقالشان موافقت نکرده و اجازه پرواز از آسمان عمان و عربستان را نداده تا این که پدرم ساعت ۲ بامدادان ۲۷ آذرماه به تهران رسید و ۲۹ آذر به فیض شهادت نائل شدند.
در اختتام اگر نکته و یا خاطره از شهید ایرلو دارید، بفرمایید.
پدرم دوست و رفیق ما بود و ما همیشه از رفتار ایشان درس می گرفتیم نه از حرف و سخنشان. پدرم ارادت خاصی به حضرت آقا داشتند و همیشه تاکید می کردند که بی چون و چرا باید از ولی امر اطاعت کنید باوجود این که هیچ گاه در خانه از کارهای خودشان یا پست و مقام صحبت نمی کردند اما در این خصوص مدام به ما گوشزد می کردند.
علاوه بر این همیشه تاکید داشتند طوری رفتار نکنید که انگار از ماموریت من ناراحت هستید - که البته ما نیز ناراحت نبودیم - اما بسیار نگران بودیم که ایشان در کشوری جنگ زده مشغول خدمت هستند ولی پدرم مدام سفارش می کردند که مقاوم و محکم باشید.
انتهای پیام/منبع:

1400/11/06
23:06:23
5.0 / 5
952
تگهای خبر: آمریكا , ایران , سفر , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل