سفیر ایران در تاجیكستان:

ایران برای توسعه روابط با تاجیکستان هیچ محدودیتی ندارد

ایران برای توسعه روابط با تاجیکستان هیچ محدودیتی ندارد

سفیر کشورمان در تاجیکستان با اعلان اینکه جمهوری اسلامی ایران سهم پیشگامانه ای در کمک به تقویت زیرساخت ها و توسعه و شکوفایی تاجیکستان داشته است، اشاره کرد: جمهوری اسلامی برای توسعه روابط و همکاری با جمهوری تاجیکستان، هیچ محدودیتی ندارد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، «محمد تقی صابری» سفیر کشورمان در تاجیکستان در پیامی به مناسبت سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان نوشت: ۱۹ دی ماه سال ۱۴۰۰ خورشیدی برابر با ۹ ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی، مصادف با سی امین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان است.
وی با اعلان اینکه روابط دو کشور مبتنی بر پیوندهای کهن و گسست ناپذیر فرهنگی، دینی، تمدنی، تاریخی و زبانی است، این مناسبت فرخنده را به دولت و ملت تاجیکستان تبریک گفت.
صابری افزود: جمهوری اسلامی ایران جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال دولت تاجیکستان را به رسمیت شناخت و نخستین کشوری بود که سفارتخانه خودرا در شهر دوشنبه دایر نمود و به این طریق روابط سیاسی دو کشور هم فرهنگ و هم زبان ایران و تاجیکستان شروع شد.
سفیر کشورمان با اعلان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه از صلح و ثبات در جمهوری تاجیکستان حمایت و برای تحقق آن مشارکت فعال و نقش مهم و ممتازی داشته است، اظهار داشت: ایران برای پایان دادن به درگیرهای داخلی در این کشور پیش قدم شده و چندین دور از مذاکرات صلح تاجیک ها را میزبانی کرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار داشت: هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران به جمهوری تاجیکستان ارتباط نزدیک و دلبستگی ندارد و علت آن هم قرابت های نژادی، تاریخی، فرهنگی، دینی و زبانی ملت های دو کشور است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با اعلان اینکه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، جمهوری تاجیکستان از جایگاه بالایی برخوردار است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری اسلامی ایران از روابط دو کشور به «روابط خویشاوندی» یاد نموده اند و به سبب اهمیت جمهوری تاجیکستان جناب آقای دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، این کشور را بعنوان مقصد نخستین سفر خارجی خود انتخاب نمود. همین طور جناب آقای امامعلی رحمان رییس محترم جمهوری تاجیکستان از تعبیر «گوشت و ناخن» برای توصیف پیوندهای ایران و تاجیکستان بهره برده اند.
صابری اظهار داشت: سفرهای رسمی سران و دیگر مقامات بلندپایه دو کشور از سال ۱۹۹۲ تاکنون، حاکی از اهتمام جدی طرفین برای تقویت روابط دوجانبه در حوزه های مختلف بوده است. این دیدارها افق های وسیعی را برای روابط بهتر بین دو کشور برادر گشوده است.
به گفته این دیپلمات کشورمان، از زمان برقراری روابط سیاسی دو کشور تاکنون، رؤسای جمهوری اسلامی ایران ۱۳ بار از تاجیکستان دیدار کرده اند و متقابلا رییس جمهور محترم جمهوری تاجیکستان ۱۷ بار به جمهوری اسلامی ایران سفر نموده است. رؤسای مجلس شورای اسلامی ایران نیز ۳ بار به جمهوری تاجیکستان و رؤسای مجالس عالی تاجیکستان تا حالا ۵ بار به ایران کرده اند. همین طور دیدارهای وزرای امور خارجه و دیگر مقامات بلندپایه دو کشور، جهت مشورت های سیاسی و توسعه روابط در ابعاد مختلف انجام شده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان اظهار داشت: در این بازدیدها، علاوه بر دیدارها و گفت وگوهای مثمر ثمر بین دو کشور، اسناد مهم همکاریهای دوجانبه در حوزه های نیروگاه های برق-آبی، حمل و نقل و راه سازی، تونل سازی، تجارت، تلویزیون و رادیو امضا شده است. اجرای پروژه ساخت نیروگاه برق آبی سنگ توده-۲ را می توان یکی از زمینه های مهم همکاری دو کشور درعرصه انرژی و روابط اقتصادی دو کشور عنوان نمود.
صابری افزود: جمهوری اسلامی ایران سهم پیشگامانه ای در کمک به تقویت زیرساخت ها و توسعه و شکوفایی تاجیکستان عزیز داشته و همیشه از پیشرفت های بیش از پیش این کشور خرسند بوده و مفتخر است که شرکت های ایرانی در طرح های راهبردی تاجیکستان همچون پروژه سد و نیروگاه برق آبی راغون، تونل استقلال، اجرای تصفیه خانه آب دوشنبه و پروژه های دیگر تاجیکستان حضور فعال داشته و دارند.
وی اشاره کرد: در مدت ۳۰ سال، بیش از ۱۷۰ سند مهم همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان به امضا رسیده است که چشم انداز روابط دو کشور دوست و هم زبان را تعریف و نقش تعیین کننده ای در ایجاد چارچوب قانونی جهت توسعه بیشتر روابط دوجانبه دارند.
نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با اعلان اینکه دو کشور در تامین اقلام مورد نیاز یکدیگر از توانمندی و ظرفیت بالایی برخوردار می باشند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران می تواند در زمینه تکنولوژی های جدید همچون نانو تکنولوژی، تجربیات و توسعه مراکز صنعتی با جمهوری تاجیکستان همکاری نماید.
صابری افزود: نقش کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی، تجاری، فنی، علمی، فرهنگی و اجتماعی بین جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران که در آن زمینه های اصلی همکاری بین وزارتخانه ها و سازمان ها و شرکت های دو کشور مشخص شده اند، در توسعه روابط دوجانبه به ویژه همکاریهای اقتصادی و تجاری از اهمیت بالایی برخوردارست و تا امروز ۱۴ نشست این کمیسیون در شهرهای تهران و دوشنبه برگزار شده است.
سفیر کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان در قالب سازمان های منطقه ای نظیر سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و سازمان همکاری شانگهای همکاری خوبی دارند و از مواضع یکدیگر در این سازمان ها پشتیبانی می کنند که نمونه اخیر آن حمایت دولت تاجیکستان از درخواست پذیرش عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای که منجر به تصویب این درخواست و شروع پروسه عضویت در این سازمان در بیست و یکمین اجلاس شورای سران شانگهای در سپتامبر سال ۲۰۲۱ در شهر دوشنبه شد.
این دیپلمات کشورمان افزود: همکاریهای علمی و فرهنگی دو کشور یکی از درخشان ترین صفحات روابط تاجیکستان و ایران است، برای اینکه تبادل تجربیات میان دانشمندان، معلمان، دانش آموزان، اجرای برنامه های فرهنگی و هنری دو کشور و شرکت دانشمندان و فرهنگیان در مراسم فرهنگی از اولویت های اصلی این روابط است.
صابری اظهار نمود: سفر تاریخی جناب آقای دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به جمهوری تاجیکستان در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ میلادی که با استقبال گرم مقامات محترم دولت تاجیکستان روبرو شد، نقطه عطف و شروع فصل نوینی در همکاریهای همه جانبه تهران و دوشنبه است. در جریان این سفر تعداد ۸ سند همکاری در زمینه های مختلف بین دو کشور به امضا رسید که با اجرای آنها امیدواریم شاهد تحولات خوبی در روابط دو کشور باشیم.
سفیر ایران در تاجیکستان اضافه کرد: سران دو کشور در مورد تقویت و گسترش همکاری ها در بخش های مختلف تبادل نظر کردند. در جریان رایزنی رؤسای محترم جمهوری دو کشور، پیشنهاد شد برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور، «برنامه بلندمدت همکاریهای اقتصادی و تجاری» فیمابین تدوین شود.
صابری با اعلان اینکه در وضعیت فعلی تحولات جهانی و منطقه ای اقتضا می کند که دو کشور هم فرهنگ و هم زبان بیش از گذشته در کنار یکدیگر بوده و با همدلی و همنوایی در جهت توسعه روابط فیمابین تلاش نمایند، اظهار داشت: اطمینان کامل داریم در پرتو اراده مقامات عالیه دو کشور و با بهره بردن از اشتراکات فراوان و ظرفیت های مکمل ایران و تاجیکستان، با لطف خداوند متعال شاهد تقویت همکاری ها و گسترش بیش از پیش روابط دو کشور هم دین، هم فرهنگ و هم زبان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان خواهیم بود.
صابری اشاره کرد: بعنوان نماینده ملت بزرگ ایران و دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام می نمایم که جمهوری اسلامی برای توسعه روابط و همکاری با جمهوری تاجیکستان، هیچ محدودیتی ندارد.
وی پیام خودرا با چکامه زیبایی از استاد نظام قاسم شاعر بلندآوازه تاجیک به انتها رساند.
جهان نغمه و خنیا، دل تاجیک و ایرانی
یکی دنیا در این دنیا، دل تاجیک و ایرانی
ز مهر پاک برخوردار، ز عشق و عاشقی سرشار
به دهر خفته دل بیدار، دل تاجیک و ایرانی
تهی از گرد و کین بادا، به راه مهر و دین بادا
سمایی در زمین بادا، دل تاجیک و ایرانی
خوشا وارسته و آزاد، بسا دلبسته و دلشاد
همی با فال حافظ باد، دل تاجیک و ایرانی1400/10/24
12:12:43
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: ایران , تكنولوژی , تمدن , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل