رونمایی از اولین موتور دیزل دریایی تمام ایرانی

رونمایی از اولین موتور دیزل دریایی تمام ایرانی

سیاسی: اولین موتور دریایی بومی ایران ساخت در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی گردید. همین طور ناو موشک انداز بهینه سازی شده «گرز» و «خنجر» به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد.


به گزارش سیاسی به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اولین موتور دریایی بومی ایران ساخت با قدرت 3600 اسب بخار با نام مکران در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی گردید.
این موتور دریایی که توسط فعالان فناور کشور بومی سازی شده و به بهره برداری رسیده است، نیاز صنعت دریایی را به موتورهای دریایی جهت استفاده از شناورهای رزمی تامین می کند. این موتور قادر می باشد سرعت شناورهای نظامی را تا 30 گره دریایی افزایش دهد. قبلا سرعت این شناورها 15 گره دریایی بود.
امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این برنامه با اعلان اینکه اولین موتور دیزل دریایی تماماً به دست جوانان این کشور طراحی و تولید شده است، اظهار داشت: قطعات این موتور کاملاً ایرانی است و بر روی نخستین ناو موشک انداز ایرانی نصب خواهد شد.
وی افزود: این موتور از خاصیت های خاصی برخوردارست و متناسب با ادامه ماموریت های نیروی دریایی تولید شده و توانسته کشور را در تولید موتورهای دیزلی به خودکفایی برساند. در سطح جهان تنها پنج کشور هستند که توان ساخت موتورهای دیزلی دریایی را دارند و خوشبختانه ایران با تولید این موتورها جزو این کشورها قرار گرفته است.
الحاق 2 ناو موشک انداز «گرز» و «خنجر» به ناوگان نیروی دریایی ارتش
در ادامه این مراسم، دو ناو موشک انداز بهینه سازی شده «گرز» و «خنجر» نیز به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد. ناو موشک انداز گرز در 6 سال و ناو موشک انداز خنجر در 4 سال بهینه سازی شده است.
این دو شناور هر کدام دارای 50 متر طول، 8 متر عرض و 300 تن وزن بوده که به موشک های رادای پیشرفته، توپ های ضدسطحی و ضدهوایی، رادارهای به روز، موشک های سطح و به سطح دریایی و سامانه های اختلال و فریب های راداری در دریا مجهز شده اند که به ماموریت در آب های دوردست، اقیانوس ها و آب راهای بین المللی اعزام خواهند شد.
افتتاح بزرگ ترین کارخانه نوآوری صنایع دریایی ارتش
همین طور در این مراسم، بزرگترین کارخانه نوآوری صنایع دریایی ارتش کشور، نخستین شهر نوآوری صنایع دریایی و بزرگترین برج فناوری صنایع دریایی در بوشهر راه اندازی شد.
معاون علمی رییس جمهور در این مراسم اظهار داشت: هدف از راه اندازی کارخانجات نوآوری این است که بیشتر به دنبال تکمیل زنجیره در صنایع دریایی در مکران بوده که در این خصوص مقام معظم رهبری تأکیدات زیادی دارند. اگر ساحل ها را توسعه دهیم دیگر نیازی به پول نفت نخواهیم داشت، بدین سبب هدف نهایی ما توسعه سواحل مکران است.
منبع:

1400/09/30
14:06:31
5.0 / 5
1019
تگهای خبر: ارتش , ایران , تولید , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل