فرمانده تكاوران نداجا:

نیروی دریایی ضامن امنیت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است

نیروی دریایی ضامن امنیت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است

فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: حالا نیروی دریایی ارتش از خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در آب های آزاد و بین المللی در مقابل دستبرد دزدان دریایی محافظت می کند.


امیر دریادار دوم ابوالفتح بقایی روز یکشنبه به یاد هفتم آذر سالروز نیروی دریایی ارتش با حضور در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی هرمزگان اضافه کرد: همکاران ما اکنون بر روی شناورها و ناوهای رزمی حضور دارند و برای خدمه کشتی های تجاری و نفت کش مایه دلگرمی هستند.
وی افزود: دراین مدت افزون بر ۱۰ هزار فروند نفت کش و کشتی های تجاری توسط نداجا با موفقیت اسکورت شد و این نیرو اجازه نداد اقتصاد کشور گرفتار مشکل شود، اکنون به چرخه اقتصاد کمک می نماید.
فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر دزدان دریایی به این کشتی ها حمله کنند تفنگداران و شناورهای رزمی ارتش راهبردی جمهوری اسلامی ایران بی درنگ خودرا به محل رسانده از کشتی های کشورمان در مقابل متجاوزان حمایت می کنند و بسیار با دزدان دریایی درگیر شده ایم.
امیر دریا دوم بقایی اشاره کرد: نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران ۲ عملیات بی نظیر و بزرگ در دهه ۹۰ انجام داد که در دنیا اثر گذار بود که یکی از آنها عملیات رعد و دیگری عملیات رعد ۲ بود که خبر دادند یک کشتی توسط دزدان دریایی ربوده شده است.
وی یاد آور شد: ۱۳ نفر از دزدان دریایی آن کشتی را تصرف کرده بودند و به سمت آب های سومالی می بردند، زمانی که به نیروی دریایی ابلاغ گردید این نیرو در کمترین زمان با شناور بومی جماران به سمت حرکت کرد.
فرمانده تکاوران نداجا اشاره کرد: تکاوران و تفنگداران دریایی با توانمندی خود و آموزش هایی که دیده بودند و نیروی جسمانی که در طول آموزش ها کسب می کنند توانستند خودرا به بالای کشتی رسانده با دزدان دریایی درگیر شدند.
وی اضافه کرد: دزدان دریایی روی پل کشتی بر تکاوران نداجا مشرف بودند و تکاوران و تفنگداران دریایی در سینه کشتی و رودررو با آنها می جنگیدند و توانستیم این کشتی را در مدت زمان کوتاه آزاد کرده و ۱۳ نفر دزدان دریایی را دستگیر کرده و به ایران بیاوریم، چنین کاری در دنیا بی نظیر بوده و اتفاق نیفاده بود.
وی اشاره کرد: ۲ روز پس از آن یک کشتی چینی توسط دزدان دریایی ربوده شد که آنرا به سمت پایین می بردند، این دفعه هم تکاروان نیروی دریایی درگیر شده و کشتی چینی را آزاد کردند، دزدان دریایی مجبور شدند خودرا دستگیر کنند چون که می دانستند اگر خودرا تسلیم نکنند به طور قطع کشته می شوند.
وی بیان داشت: این اتفاق به قدری مهم بود که مورد تقدیر و تشکر مقام های رسمی دولت چین قرار گرفت و سفیر آن کشور در تهران به بندرعباس آمده و روی شناور خودشان از نیروی دریایی و تکاوران این نیرو تقدیر رو تشکر کرد.
فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد: دزدان دریایی در گذشته آموزش ندیده بودند و تنها ۲ کلاشینکف داشتند اما حالا برای مهارت کسب کرده و بهترین سلاح ها را دارند.
امیر دریادار دوم بقایی اشاره کرد: دزدان دریایی می دانند اگر نزدیک شناورهای ما بشوند زخمی و لطمه دیده می شوند و پیش از این که این ماموریت به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ابلاغ و صورت گیرد چند کشتی کشورمان را دزدیدند اما از زمانی که نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران حفاظت کشتی های تجاری و نفتکش کشور را در خلیج عدن برعهده گرفته دزدان دریایی دیگر نتوانسته اند یک کشتی را تصرف کرده و با خود ببرند.
وی ابراز کرد: دزدان دریایی بمحض نزدیک شدن به کشتی ها با ضربه سخت نیروهای نداجا روبه رو می شدند و نیروهای مستقر بر ناوها و ناوشکن ها اجازه نمی دهند تحرضی به کشتی های جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد، تکاوران و تفنگداران دریایی با توانمندی ها و آموزش هایی که دیده و نیروی جسمانی که در طول آموزش ها کسب کرده اند به خوبی توانسته اند با دزدان دریایی مقابله کنند.
ماموریت ناو گروه ۷۵ کار بزرگ وعظیم بود
فرمانده تکاوران نداجا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران کارهایی در این سال ها انجام داده که برای نخستین مرتبه بوده است که می توان به ماموریت ناوگروه ۷۵ اشاره نمود.
وی افزود: ماموریت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی کار عظیم و بی نظیری بود که طی آن برای نخستین مرتبه به اقیانوس اطلس قدم گذاشتیم، آمریکایی ها پیش از اجرای این ماموریت می خندیدند و می گفتند با کدام امکانات می خواهید این کار را انجام دهید، مگر ایران شناوری دارد که بتواند به اقیانوس اطلس بیاید.
امیر دریادار دوم بقایی اضافه کرد: برخی دشمنان می گفتند شما نمی توانید ۱۵ هزار کیلومتر دریانوردی کنید اما در عمل ثابت کردیم می توانیم و سه برابر ۱۵ هزار کیلومتر یعنی ۴۵ هزار کیلومتر را دریانوردی کرده و بازگشتیم.
وی افزود: شاخ آفریقا را دور زدیم، اقیانوس اطلس جنوبی و شمالی را دریانوردی کرده و وارددریای شمال، و دریای بالتیک و خلیج فنلاند شدیم و به سن پترزبورگ رفته و در رزمایش شرکت کرده و بازگشتیم.
فرمانده تکاوران نداجا اشاره کرد: این حرف نبود بلکه در عمل ثابت کردیم که هرجا نیاز باشد نیروی دریایی می تواند برود و به حرفی که می زند عمل می کند.
وی اظهار نمود: حالا دریانوردی در خلیج عدن برای نیروی دریایی به مانند خلیج فارس ساده و راحت است و افزون بر ۱۰ سال است که به دریای سرخ و خلیج عدن می رویم و باز می گردیم، پرسنل این تجربه را بدست آوردند که به دریانوردی طولانی مدت بروند.
آرزوی رفتن به دریای مدیترانه برآورده شد
فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: زمانی آرزو داشتیم به دریای مدیترانه برویم اما حالا دریای مدیترانه عادی است و به جهت اینکه اقتصاد و تجارت کشور لطمه نبیند ماندگاری طولانی در دریا داریم که نمونه آن دریانوردی ۱۳۳ روزه ناوگروه ۷۵ نداجاست.
امیر دریادار دوم بقایی اضافه کرد: این ماندگاری با پشتیبانی، آرامش خاطر و اطمینانی است که خانواده پرسنل برای آنها فراهم نموده اند تا نگرانی از بابت خانه و خانواده نداشته باشند و از طرف دیگر هم این کار به علاقه و انگیزه بالایی نیاز دارد و الان با تمام کشورهایی که مرز دریایی دارند هم مرز هستیم و راحت می توان بوسیله دریا به این کشورها سفر کرد.
فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که آموزش های پرسنل توسط مربیان داخلی انجام می شود، ابراز کرد: این آموزش ها پیش از انقلاب توسط مستشاران خارجی انجام می شد و برخی از نیروها هم برای این منظور به سایر کشورها نظیر انگلیس می رفتند.
وی افزود: بعنوان مثال در زمینه تکاوری پیش از انقلاب اسلامی آموزش ها توسط مربیان خارجی در مرکز آموزشی تفنگداران و تکاوران دریایی قمر بنی هاشم منجیل نیروها را آموزش می دادند اما نیروی دریایی از شروع پیروزی انقلاب اسلامی این توانمندی را بدست آورده و با کمک نیروهای خود آموزش های مورد نیاز را به پرسنل داده می شود.
امیر دریادار دوم بقایی افزود: حالا بهترین مربی و استادان را در کشور داریم که به پرسنل در هر زمینه ای آموزش های لازم را می دهند و در حوزه تکاوری آموزش ها در سطح، زیر سطح و هوا انجام می شود.
نیروی دریایی مسئولیت مردم یاری و کمک به مردم هم برعهده دارد
فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ارتش کارهای مردم یاری هم دارد که می توان به کمک رسانی در زمین لرزه بم اشاره نمود که آنجا همه نیروهای ارتش حضور بهم رساندند و حتی بالگرد نیروی دریایی در معرض لطمه و پرسنل آن در معرض خطر قرار گرفتند و احتمال شهادت آنها وجود داشت.
امیر دریا دار دوم بقایی اشاره کرد: نیروهای تکاور نداجا در سیل ها و حوادث طبیعی حضور داشته که حضور در سیلاب سیستان و بلوچستان در ۲ سال قبل تنها یک نمونه آنست.
وی ابراز کرد: در زرآباد تعداد از مردم که گرفتار سیلاب شده بودند را با بالگرد نجات داده و به روستای خودشان منتقل کردیم که این کار تقدیر استانداری سیستان و بلوچستان، فرمانداری و بخشداری آنجا را در پی داشت.
وی اضافه کرد: در سیلاب گلستان، لرستان و سپس خوزستان رخ داد حضور داشتیم و علاوه بر این ها کارهای مردم یاری بسیار دیگری هم داشتیم، در دوره کرونا هم کارکنان متخصص حوزه ش. م. ر (شیمیایی - میکروبی - رادیو اکتیو) حضور به ضد عفونی و گند زدایی خیابان های شهر، مدرسه ها و اداره های دولتی در بندرعباس کمک کردند.
امیر دریادار دوم بقایی ابراز کرد: کرونا سبب شده خیلی از مردم در حوزه معیشت خود لطمه ببینند که نیروی دریایی کوشش کرد به آنها کمک نماید و بسته های معیشتی بین مردم و نیازمندان توزیع کرد.
وی افزود: در رزمایش ۱۴۰۰ ارتش که در منطقه مکران و استان سیستان و بلوچستان انجام شد گروه منهدسی با بهره بردن از ماشین آلات خود و با کمک شورای شهر و روستا در حوزه جاده کشی برای روستاهایی که مسیر آنها لطمه دیده بود جاده کشی انجام می داد.
فرمانده تکاوران نداجا اظهار داشت: کارگاه خیاطی داریم که پیش از کرونا به سربازان آموزش می دادیم و کیف هایی که دوخته بودند را به مدرسه ها و دانش آموزان بی بضاعت تقدیم می کردند.
عملیات مروارید مانند نگینی در دوران دفاع مقدس است
فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: عملیات مروارید که توسط نیروی دریایی انجام شد مانند نگینی است که در تمام دوران دفاع مقدس درخشید و درجریان آن عملیات برخی از تکاوران دریایی با کمک هوا دریای قهرمان و نیروی هوایی قهرمان بر سکوهای البکر و الامیه حضور یافته بودند، زمینه از کار افتادن و نابودی آنها را فراهم کردند.
امیر دریا دار دوم بقایی اشاره کرد: صادرات عراق بعد از انجام عملیات مروارید بوسیله دریا تا اختتام جنگ مختل شد، البته سلسله عملیات هایی در ابتدای جنگ به نام عملیات اشکان، شهید صفری انجام شد که در نهایت به عملیات مروارید منتهی شد، سکوهای یاد شده پایانه های نفتی عراق بودند و صادرات نفت عراق از همین سکوها انجام می شد و چرخه اقتصادی عراق هم از همین طریق بود.
فرمانده تکاوران نداجا ابراز کرد: عراق در هشت سال دفاع مقدس تنها بوسیله کشورهای همسایه خود توانست مقداری صادرات نفت داشته باشد اما بوسیله دریا این اجازه را نیافت و حتی نتوانست تعدادی از تجهیزات خریداری شده اش را وارد کند.
وی تصریح کرد: دو سوم نیروی دریایی عراق هم در عملیات مروارید بطور کامل از بین رفت و افزون بر چند فروند شناورهای سطحی و هواپیماهای جنگنده آن نابود شد و می توان گفت نیروی دریایی عراق بطور کامل از بین رفت.
امیر دریادار دوم بقایی اظهار داشت: تعداد اندکی هم که باقی مانده بود در یک تا ۲ بندری که داشت محبوس شد و نتوانست از آنها استفاده نماید، همین این عملیات باعث شده بود رزمندگان اسلام در جبهه های دیگر روحیه بگیرند، چونکه نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نیروی دریایی عراق را از بین برده است.
وی اضافه کرد: نیروی دریایی در عملیات های دیگر هم خوب درخشید که می توان به عملیات شکست حصر آبادان اشاره نمود و این نیرو در عملیات بیت المقدس با اعزام افزون بر ۳۰۰ فروند شناور که نیروها را جابه جا کرد کار بزرگی کرد و در حوزه اسکورت شناورهای تجاری و نفتکش هم کار بزرگی انجام داد.


1400/09/14
22:09:06
5.0 / 5
1033
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ارتش , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل